top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Akrilik Protez tırnak ve Jel Protez Tırnak arasındaki temel farklar


Protez Tırnak günümüzün en popüler güzellik uygulamalarından biri . Işıl ,ışıl harika süslü renkli ve can alıcı tırnaklar bu aralar çok moda. Artık her mahallede nerdeyse kuaför salonu gibi yavaş yavaş tırnak salonları oluşmakta.

Siz de eğer Protez Tırnak yaptırmaya karar verdiyseniz araştırdığınızda Akrilik tırnak, jel tırnak gibi bir takım farklı isimler karşımıza çıkmakta. Peki acaba hangisi daha iyi , yada farkı nedir diye soranlar için biz de bu yazıyı kaleme aldık

Kullanılan Malzemeler

İki uygulama arasındaki en temel fark kullanılan malzemedir.Akrilik Protez Tırnak uygulaması; özel akrilik tozlarının , akrilik monomer ile karıştırılıp tırnağa uygulanması ile yapılmakta iken , jel tırnak ise özel protez tırnak jellerinin tırnağa uygulandıktan sonra UV lambalar ile kurutulması ile yapılmaktadır.

Uygulama tekniği

Her iki tırnağında hazırlık aşamaları benzerlik gösterir. Öncelikle tırnak üzerindeki oje ve diğer kalıntıların temizlenmesi, uygulama için tırnağın üst tabakasının törpülenerek işlem için hazırlanması gerekir.Hazırlık aşamasından sonra, akrilik tırnak takılacaksa, akriliğin tırnak üzerinde daha kolay tutunabilmesini sağlamak için özel sıvılar kullanılır. Ardından bir fırça yardımı ile sırası ile önce akrilik sıvısına daha sonra akrilik tozuna batırılarak madde tırnak üzerine sürülür, şekillendirme işlemi yapılarak uygun tırnak formu verilir ve kuruması beklenir. Son aşamada tırnak törpülenir ve üst kısımdaki pürüzler düzeltilir. Jel tırnakta ise uygulanan jel ile istenilen form verildikten sonra lamba ısısı altında hızlı kuruması sağlanır. Her iki uygulamada da tüm işlem yaklaşık 1 saatlik bir sürede tamamlanır. Uygulama tekniği açısıdan bakıldığında Jel tırnak uygulaması daha kolaydır.

Görünüm

Akrilik tırnaklar kendine has bir görünümü vardır. Doğal tırnağa benzeme konusunda Jel tırnaklar akrilikten daha üstündür.

Çeşitlilik

Akrilik protez tırnakta bulabileceğiniz renk ve çeşit sayısı sınırlıdır. Buna karşın Jel Protez tırnakta yüzlerce renk seçeneği bulunmaktadır.

Fiyat

Yurtdışında Akrilik Protez Tırnak uygulaması Jel tırnaktan genelde daha pahallı olmasına karşın ülkemizde genelde uygulama fiyatları aynıdır.

Teknoloji

Akrilik tırnaklar , jel tırnaklardan önce kullanıma girmiştir. Jel tırnaklar daha yeni teknoloji olan UV ışıkta kuruyabilen özel jeller kullanılmaktadır.

Tırnak sağlığı

Her iki uygulamada tekniğine göre doğru ve uzman kişilerce uygulandığında tırnaklara zararı yoktur. Akrilik tırnaklarda genelde uygulama sırasındaki monomerin kokusu hassas kişilerde rahatsızlık hissi oluşturabilmektedir. Bu sorun yeni kullanıma giren füzyon akriliklerle aşılmıştır. Jel tırnaklarda ise kullanılan UV lambaların uzun süreli kullanımlarda cild ve göz yan etkileri olup tırnakta sararma oluşturabilmektedir. Bu sorunda yeni teknolojik led lambalarla aşılmaya çalışılmaktadır.

Dayanıklılık

Akrilik tırnaklar dayanıklılık konusunda Jel tırnaklardan üstündür. Bu yüzden kullanım süreleri jellerden daha fazladır.

Esneklik

Akrilik tırnaklar sert ve kalın dış etkenlere oldukça dayanıklı , kolayca kırılmayan tırnaklar iken , Jel Protez tırnaklar; daha ince ,akriliğe göre daha esnek, dayanıklılık açısından daha zayıf tırnaklardır.

Çıkartılması

Akrilik tırnaklar aseton ile kolayca çıkarken , jel tırnakların çıkartılması için profesyonel bir uzman tarafından tırnağa zarar vermeden törpülenerek çıkartılması gerekir.

Sonuçta hepsinin kendine göre farklı alanlarda üstünlükleri bulunmaktadır. Burada sizin hangi amaçla nasıl kullanacağınız önemli ve seçiminizi buna göre yapmanız öneririz. Burada uygulama yaptıracağınız yerdeki Protez Tırnak uzmanınızdan yardım alabilirsiniz.

Uzm.Eğt.Estetisyen

Hümeyra YASMİN

Protez Tırnak Uzmanı ve Eğitmeni

15.996 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page