top of page
  • Yazarın fotoğrafıAdmin

Güneş Kremlerindeki SPF Faktörü neden bu kadar önemlidir ?


Yazı geldiği şu günlerde hepimizin aklı güneşlenmekte ve bronz bir tenle yazı tamamlamakta.

Peki sağlıklı güneşlenme yoluyla bronz tene nasıl sahip olabiliriz. Bunun için en önemli olan yazı güneşin tam tepede olduğu öğlen saatlerinde güneşlenmeyerek bunu yapabiliriz. Ayrıca mutlaka koruyucu güneş kremi kullanmamız gerekir.

Neden güneş kremi kullanmalıyız. ?

Vücudumuzun günlük 15-30 dk güneş görmesi kemiklerimizin sağlığı ve D vitamini sentezi açısından çok önemlidir. Fakat aşırı güneş görmek zaralıdır.

Güneş 'in içerdiği UVA ışınları derinin derin katmanlarına kadar inerek cilt kanserlerinin oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.UVB ışınları ise cildin daha üst tabakalarını etkileyerek güneş yanıklarına neden olmaktadır.

Unutulmaması gereken güneş ışınlarının fazlası tüm cilt tipleri için zararlı ve kanserojendir.

Bu yüzden güneş kremlerini alırken SPF miktarına çok dikkat etmeliyiz.

SPF ( Sun Protecting Factor) 1-50 arasında değişmektedir. SPF değeri 1 den 50 ye doğru arrtıkça güneşten koruyuculukta o kadar artmaktadır.

Güneş kremi sürmeyen bir kişi 1 dk güneş altında yanıyorsa 20 SPF krem süren kişi aynı güneş altında 20 dk daha geç sürede yanmaya başlayacağını gösterir.

Günlük kullanım için 30 SPF kremler yeterli iken dışarıda açık havada spor yapacaksanız önerilen 50 SPF krem kullanılmasıdır. Unutmayın cilt tipine göre kullanacağınız güneş kreminin SPF miktarı değişmez.

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page